Obavijesti

News

Komentari 1

Najstarije naselje na Braču ima najobrazovanije stanovništvo: Među njima je najviše liječnika

Najstarije naselje na Braču ima najobrazovanije stanovništvo: Među njima je najviše liječnika

Po tvrdnjama mještana od trenutno 130 živućih stanovnika njih 111 ima visoku školu, a u mjestu je čak 14 liječnika

Najstarije naselje na otoku Braču Škrip može se pohvaliti, ne samo s 3000 godina svoje povijesti već i s najobrazovanijim stanovništvom jer po tvrdnjama mještana od trenutno 130 živućih stanovnika njih 111 ima visoku školu.

Nekadašnji ravnatelj KBC-a Split, te rođeni Škripljanin Dinko Mirić koji desetljećima vodi zapise o mjestu svoje mladosti rekao je Hini da je devedeset posto stanovništva visokoobrazovano, među kojima je čak 14 liječnika.

Goli Goran Bogdan na Netflixu, film su snimali na Šolti i Braču
Goli Goran Bogdan na Netflixu, film su snimali na Šolti i Braču

To je mjesto po njegovim riječima dalo i 18 pravnika, 15 ekonomista, 15 inženjera, 14 prosvjetara, četiri farmaceuta i kemičara, te deset pomorskih upravitelja stroja i kapetana.

- Među liječnicima imamo otorinolaringologa, dva kardiologa, dermatologinju, pedijatra kardiologa, kirurga, nekoliko liječnica i liječnika obiteljske medicine, nefrologa, psihijatricu i okulistu - precizirao je Marić koji je po profesiji kardiolog i internist.

- Jedan kolega je umro, jedan radi u Zagrebu, a ostali su u Splitu", rekao je sugovornik. Prisjetio se kako su im roditelji u mladosti uvijek govorili da moraju završiti školu ako ne žele biti "slugani drugima".

Marić, koji je i sam otac dvoje liječnika - kardiologa i dermatologinje kaže da liječnika sa Škripa ne bi trebalo nedostajati ni u budućnosti jer je to mjesto nedavno dobilo još jednog mladog liječnika.

Kuščević se razveo. Na suđenju za pašnjake rekao da nije kriv: 'Živim od 800 eura mjesečno'
Kuščević se razveo. Na suđenju za pašnjake rekao da nije kriv: 'Živim od 800 eura mjesečno'

Mjesto Škrip, koje je smješteno u unutrašnjosti otoka na 250 metara nadmorske visine je, kaže Marić 1954. godine dobilo struju, 1979. asfalt i 1981. vodu. No, kad su na taj način riješili infrastrukturu svaki drugi mještanin se iselio.

Škrip je najviše stanovnika, njih 570, imao na početku 20. stoljeća, a Marić kaže da su dva svjetska rata i bolest vinove loze filoksera smanjile broj stanovnika za njih 200. U zadnjoj četvrtini 20. stoljeća stanovništvo je smanjeno za još dvjesto te u posljednjih dvadesetak godina zbog starosti i umiranja dodatnih 40.

Iako je tri kilometra od mora ni Škrip, kao ni ostala dalmatinska mjesta ne odolijeva turizmu pa tako na 130 stanovnika ima 30 bazena i 60 apartmana.

- Sve je više bazena, vila i apartmana, a sve manje ljudi - zaključuje Mirić.

Gradonačelnica Supetra Ivana Marković nepravomoćno osuđena za klevetu Svpetrusa
Gradonačelnica Supetra Ivana Marković nepravomoćno osuđena za klevetu Svpetrusa

Najavio je da će Škripu kao najstarijem naselju na otoku biti posvećen 25. Brački zbornik u čijem radu sudjeluje 18 autora, uključujući deset Škripljana. Rad će imati 520 stranica, a bit će predstavljen za nekoliko mjeseci u dvorani Zadružnog doma u Škripu.

Po legendi je u rimskom mauzoleju u Škripu pokopana Dioklecijanova supruga Priska i kći im Valerija.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...
UŽAS NA CESTI

Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...

Doktori iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru borili su se za njegov život, ali nisu ga uspjeli spasiti....
Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'
IVAN GUTTLER

Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'

U Hrvatskoj su do sada najviše temperature izmjeren u Pločama 42,8 stupnjeva u kolovozu 1981 godine, rekao nam je šef DHMZ-a...
Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'
NI MED CVETJEM NI PRAVICE

Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'

Gradonačelnik je bez komentara. Navodno uopće nije želio nagradu, već sugrađanima samo pokazati kako je njegov vrt lijep. Karmela Vukov-Colić kaže da je sve bilo anonimno