Prije ovog svega, suprug i ja smo radili, zaista živjeli lijepim životom. Sad se bojim najgoreg, da završimo na ulici. Nisam nikad mislila da bi nam se to moglo dogoditi, priča nam Džana
Stanari u Cvjetnom: 'Po noći ne spavam, budim se u znoju..'
Studentski dom Cvjetno naselje broji gotovo 800 građana koji su svoj život iz razrušenih kuća i stanova morali preseliti tamo.
POGLEDAJTE VIDEO: 'Ne znamo što će biti dalje'
Pokretanje videa...
Dva mjeseca nakon velikog potresa u konstantnom iščekivanju i neizvjesnosti je i majka male djevojčice (2) Džana Kahteran Hodžić (28) koja je zajedno sa suprugom stan u Ilici zamijenila studentskom sobom od 10 kvadrata u Cvjetnom naselju. Kaže kako je ljuta jer su stanari obnovu zgrade pokrenuli još 2018. godine, međutim sve dosada nije im odobren zajednički kredit, a sada je i zgrada dodatno stradala i zaradila crvenu oznaku za neupotrebljivost. Slali su mailove i zvali na telefon, ali grad im nije odgovarao.
Džana objašnjava kako su se zidovi kuće zarotirali i kako se i ona i suprug boje uopće prilaziti zgradi pa su drugi dan, nakon noći kod obitelji, došli u Cvjetno naselje. Imali su sreće što su alpinisti brzo reagirali i uklonili dimnjake s njihovog krova i spriječili daljnja urušavanja.
- Alpinisti i svi drugi volonteri su heroji, svaka im čast, ne znam kako bismo to riješili bez njih, rekla je Džana. Dodala je kako su svi radovi stravično skupi i samo da bi najlonom prekrili rupu u krovu kako krov nebi prokišnjavao moraju platiti barem šest tisuća kuna što je za njih cijelo bogatstvo. U njihovoj maloj obitelji samo suprug radi, a Džana je dobila otkaz u vrijeme izbijanja pandemije.
- Zaista nisam osoba koja plače, uvijek kad nam je bilo teško bila sam hladne glave i razmišljala o sljedećim koracima koje ćemo suprug i ja poduzeti. Neki dan sam samo sjela na krevet i emocionalno se raspala. Osjećam se tako bespomoćno. Toliko je stvari koje su neizvjesne i zaista se pitam kako ćemo dalje - kaže.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ne znaju kada će se moći vratiti, a posebno ne znaju kako će sami platiti obnovu.
- Prije ovog svega, suprug i ja smo radili, zaista živjeli lijepim životom. Sad se bojim najgoreg, da završimo na ulici. Nisam nikad mislila da bi nam se to moglo dogoditi - priča Džana koja je sa suprugom u danima nakon potresa pokušala pronaći stan za najam.
- Cijene su toliko poskupile da si mi zaista ne možemo priuštiti samo ući u taj stan. Traži se polog i jedna ili dvije stanarine unaprijed, što znači da bi nam trebalo oko 1500 eura samo da se uselimo. Ne znam tko to može platiti. Nama je to neizvedivo, čak i da ja još uvijek imam posao - kaže.
I u Miroševačkom kraju građani su u neizvjesnosti i čekaju odgovore na brojna pitanja. Gordana Galić (60) majka je dvoje odrasle djece koji su s njom u Studentskom domu. Imaju auto i svakog dana se vraćaju kući kako bi nahranili dva psa i mačku. U kuću ulaze - na vlastitu odgovornost. Čiste, spremaju, međutim, kući je narušena statika i podsvjesno znaju kako se unutra neće moći vratiti. Ulazna vrata uopće ne mogu otvoriti jer je cijeli zid pomaknut.
-Svaki potres jači od tri stupnja za našu obiteljsku kuću bi mogao biti poguban. Prošli smo najgore u susjedstvu, priča Gordana.
Nelako se prisjeća jutra kada je potres pogodio njihovo mjesto, Miroševečku cestu.
-Toga je jutra pao snijeg, polugoli smo pobjegli u auto, a djeca su se tresla od straha. Moram priznati kako ja prvi potres nisam osjetila, ali suprug me odmah probudio. Za vrijeme drugog potresa bili smo u autu i gledali kako se kuća trese kao kutija šibica, objašnjava Gordana. Dodaje kako su susjedi pobjegli na obližnje livade u panici od daljnih podrhtavanja i urušavanja domova.
Cijela obitelj u strahu jer ne znaju što smiju sanirati, a sada kada je Zakon odgođen za na jesen u dodatnoj su muci. I na njihovoj kući treba sanirati dimnjake. Gordana u torbi nosi crvenu zastavicu kao dokaz da je kuća neupotrebljiva i u neizvjesnosti čeka odgovore - kada i kako mogu krenuti sanirati obiteljski dom.
- Mi bi zaista radno krenuli sanirati našu kuću, ali ne znamo smijemo li uopće - kaže.
U studentskom domu njihova je obitelj sada podijeljena u dvije sobe.
- U jednoj smo sobi kćer i ja, a u drugoj muž i sin. Ne živimo kao obitelj. Rekli su nam sada da imamo pravo na podstanarski stan od 60-ak kvadrata. Mi bi se najrađe vratili u našu kuću, ali svakako je bolje rješenje nego da ostanemo u domu - kaže Gordana.
S njom se slažu i supružnici Tanja Šorman i Ragib Dedić koji su prije potresa živjeli na zagrebačkom Zelenom valu u zgradi s osam stanova u kojima još uvijek nema plina.
Njihova zgrada sagrađena je 1890. godine, a oni su u njoj zadnjih 35 godina. Ljuti su na statičare koji ''svaki priča svoje''. Prilikom prvog brzog pregleda dobili su crvenu zastavicu, a prilikom drugog 40-minutnog detaljnijeg pregleda njihov je stan dobio žutu zastavicu - ulazak na vlastitu odgovornost. Kada su pitali statičara bi li se on usudio boraviti u tim prostorijama, kažu kako je rekao da ne bi.
-U potresu nam se urušio dio krova. Nakon prvog velikog podrhtavanja skuhali smo kavu, a nakon drugog smo viknuli: "Bježmo van," sjeli smo u auto i otišli kod obitelji, rekla je Tanja Šorman (48) koja je sa suprugom nakon nekoliko dana došla u studentski dom.
Suprug svakodnevno odlazi u zgradu, čisti i organizira radne akcije s drugim stanarima, kaže kako ne može sjediti u domu. Skromno kaže: "Onaj tko kuka nikad ništa nije dobio."
Dosada je imao dvije operacije, pati od PTSP-a, ali ništa mu nije teško samo da se vrati kući. Tanja radi u jednoj školi na Starom gradu pa se nada kako će ju uskoro zvati na posao.
- Nakon potresa pogledali smo kroz prozor i vidjeli da nam nema pola zgrade, a na parkiralištu pred zgradom stajao je automobil sasvim skršen i prekriven ciglama. Imali smo sreće što smo naš toga dana ostavili u haustoru inače bismo ostali i bez auta - zaključuju supružnici.
Oboje ih najviše muči neizvjesnost.
- Ne znamo što će biti dalje, koji su sljedeći koraci. Kako imam PTSP i inače teško spavam, a sada sam se počeo buditi usred noći sav u znoju. Pokušavam misliti pozitivno, fokusirati se na lijepe stvari, ali ide teško. Rađe bih da su nam iz grada ili države rekli - nemamo novca, sami si popravljajte što imate. Tako bi znali da ni na koga ne računamo i smislili nešto drugo. Ovako samo čekamo, a ne znamo ni hoćemo li dočekati - kaže Ragib.
Stanari doma pričaju kako je među ljudima sve više svađa, ljudi su nesretni, u neznanju i u iščekivanju. Kažu da je u nekoliko navrata i policija morala intervenirati. Paviljonima se prolama vika i plač te volonteri moraju sve češće pružati psihološku pomoć građanima, a građani samo žele da im se grad i vlada jave i kažu koji je sljedeći korak.