
Masa miješanog komunalnog otpada je u veljači 2023. manja za 33% u odnosu na rujan 2022. godine. Većina građana je prihvatila model, pa oko 80% građana koristi plave vrećice
News
Komentari 24Masa miješanog komunalnog otpada je u veljači 2023. manja za 33% u odnosu na rujan 2022. godine. Većina građana je prihvatila model, pa oko 80% građana koristi plave vrećice
Gradonačelnik Tomislav Tomašević je sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom u utorak održao redovnu presicu za medije, te je komentirao osvrt na šest mjeseci novog modela otpada i ostale aktualnosti u gradu Zagrebu.
- Masa miješanog komunalnog otpada je u veljači 2023. manja za 33% u odnosu na rujan 2022. godine. Otkako smo krenuli s novim modelom smanjili smo količinu otpada za jednu trećinu. Po tome niti jedan grad, a kamoli najveći u Hrvatskoj, nije uspio u tako kratkom roku smanjiti količinu otpada - rekao je gradonačelnik te dodao kako količina varira od mjeseca do mjeseca.
- Što se tiče plastike, ako uspoređujemo na godišnjoj razini, prikupljeno je 40% više plastike, kod papira je povećanje od 9% u odnosu na rujan 2022. budući da se papir odvajao i prije - napomenuo je Tomašević te dodao
- Koliko ja znam, niti jedan grad u Hrvatskoj, pogotovo ovako velik, nije u tako brzom roku uspio smanjiti količinu miješanog otpada koji se odlaže na odlagališta, ali i stvara - rekao je gradonačelnik te dodao kako je u šest mjeseci prodano 16 milijuna plavih ZG vrećica. Od siječnja do ožujka ove godine ispisano je oko 1300 kazni zbog nepravilnog odlaganja miješanog otpada.
Tomašević je rekao kako iako zakon to omogućava, nije izdana niti jedna kolekticna kazna. Odnosno, niti jedan ulaz ili zgrada nije kolektivno kažnjena jer je netko pogrešno odbacio otpad.
Ocijenio je kako je većina građana prihvatila model i da oko 80% građana koristi plave vrećice te je prodano oko 16 milijuna plavih ZG vrećica. Kako kaže to je podatak koji dolazi s terena te se razlikuje od kvarta do kvarta.
Osvrnuo se i na kazne koje se dijele ako se ne koriste plave vrećice.
- I dalje inzistiramo na individualnoj odgovornosti. Zato se pretražuju vrećice, kao što se to radi u mnogim europskim gradovima. Koriste se i druga sredstva, poput kamera. Međutim, fokusirani smo malo više na poslovne subjekte jer je zamijećeno da neki od njih koriste spremnike građana. Treba reći da i među građanima i poslovnim subjektima da ima jako malo žalbi na kazne. Gotovo nitko se ne žali na ispisanu kaznu, što znači da smo temeljiti - objasnio je Tomašević te komentirao i boksove kojih je na današnji dan 50-ak, ali se njihov broj povećava iz dana u dan.
- Oko 50 posto spremnika je uklonjeno s javnih površina jer su ih građani vratili u svoja dvorišta ili spremnike, i time su naše ulice postale prohodnije. Jedini su izuzetak neki poslovni centri u centru grada - zaključio je gradonačelnik te pozvao građane da što više koriste reciklažna dvorišta i podsjetio da će svaki građanin koji pet mjeseci kontinuirano koristi reciklažno dvorište besplatno dobiti paket plavih ZG vrećica.
Danijela Dolenec zamjenica gradonačelnika Tomaševića je komentirala sistematizaciju koja je ovih dana potpisana u ZET-u. Kako kaže to je prva cjelovita sistematizacija u poduzeću od 2002. godine.
- Sad je sasvim jasno za svako radno mjesto koliki je koeficijent, kolika je složenost. Za najveći dio radnika to nema efekte na plaći, ali za neke ima. Što se tiče ukupne vrijednosti, ona u Zagrebačkom holdingu iznosi oko 8 milijuna eura, a u ZET-u nešto malo manje od 2 milijuna eura - zaključila je Dolenec, a Luka Korlaet je najavio pojačane kontrole u pješačkim zonama u Zagrebu.
- Cilj je da se pješačkim zonama od vozila smiju kretati isključivo samo vozila s dozvolom. Najavio je i da se priprema natječaj za trajno uređenje Stare Vlaške. U dogovoru s vijećem gradske četvrti Donji Grad ići će se u uređenje Male Martićeve. Pripremaju se rješenja za to preuređenje - otkrio je Korlaet.
Lokacije za prodaju sezonskog voća su smanjene za 39 mjesta, a cijena zakupa drastično skočila. Jagodari negoduju, no Tomašević kaže kako je pri najmu štandova bilo dosta 'nereda' kao i za Advent.
Gradonačelnik je rekao kako je bilo puno takozvanih manifestacija prodaje jagoda po čudnim kriterijima dodjele štandova. Zato su htjeli regulirati da to ne bude tako, nego da bude jasno i transparentno kako se dodjeljuju štandovi za prodaju sezonskog voća na javnim površinama.
- Došlo je do natječaja u kojem postoji nadmetanje vezano za cijenu jednokratne naknade. Naknada za korištenje javne površine se nije mijenjala Međutim, treba reći da jednokratna cijena kojom se prodavači natječu nipošto nije jedini niti glavni kriterij tko će dobiti lokaciju. Ono što je nama bitno jest da zaštitimo lokalne proizvođače pa tkao jednaki broj bodova nosi cijena kojom prodaju jagode, kao i to da se jagode proizvode 30 kilometara od Zagreba - objasnio je gradonačelnik te dodao.
- Radi li se o ekološkim jagodama nosi trećinu bodova, gleda se i certifikat proizvodnje kojom se potvrđuje kvaliteta proizvoda. To su sve kriteriji na temelju kojih se donosi odluka tko će dobiti odluku - rekao je gradonačelnik i naglasio da želi podržavati lokalne proizvođače.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+