Obavijesti

News

Komentari 2

'Više treba govoriti o nastaloj šteti nego o gubitku sredstava'

'Više treba govoriti o nastaloj šteti nego o gubitku sredstava'

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je u četvrtak da treba vidjeti zašto je u protekle tri godine na projektu Centra za translacijsku medicinu bolnice Srebrnjak napravljeno tako malo

Dodao je da više treba govoriti o šteti koja je time nastala nego o gubitku sredstava.

Ministar je prije sjednice Vlade novinarima potvrdio da Ministarstvo ima obavijest da izvođač napušta gradilište na Srebrnjaku, istaknuvši da bi više nego o gubitku sredstava iz europskih fondova trebalo govoriti o šteti koja je nastala jer se takav projekt tako dugo ne realizira i stvara probleme.

Napomenuo je da je Ministarstvo samo tijelo kroz koje se projekt provodi, dok je vlasnik bolnice Grad Zagreb, a investitor Dječja bolnica Srebrnjak.

"Nadzor vrši Grad Zagreb, a Ministarstvo tehnički provodi potporu ovom projektu, kao i cijelom nizu drugih. Kako će na kraju završiti nesporazum između izvođača i investitora, ostaje da se vidi", rekao je Fuchs.

Zatvorili gradilište: Srebrnjak - propast projekta od 60 mil. €
Zatvorili gradilište: Srebrnjak - propast projekta od 60 mil. €

Podsjetio je da se na sastanku prije približno godinu dana razgovaralo o daljnjoj sudbini samoga projekta koji je počeo 2019. godine i koji je vrijedan 423 milijuna kuna. Od tih je sredstava, rekao je ministar, do danas iskorišteno samo osam milijuna kuna, što smatra poražavajućim podatkom.

"Projekt je već trebao biti više-manje pri kraju", rekao je dodavši da su cijelo vrijeme postojali prijepori između samih voditelja projekta na Srebrnjaku, bolnice i grada.

Naglasio je da Ministarstvo ne može niti smije ulaziti u arbitraže o tome tko je u pravu, investitor ili izvođač te da ono nije ovlašteno raspisivati natječaje i birati dobavljače i izvođače.

"Tako da razlog treba tražiti negdje drugdje, definitivno ne u Ministarstvu i Vladi. Nitko nema u Vladi interes da se ne okonča jedan takav projekt, međutim, definitivno treba vidjeti koji su to razlozi da je u protekle tri godine na samom projektu napravljeno jako malo", rekao je Fuchs dodavši da je Ministarstvo napravilo ono što je moglo i za što je nadležno.

Propada projekt kojim se Plenki hvalio da je najveći u regiji
Propada projekt kojim se Plenki hvalio da je najveći u regiji

Ponovio je da glavni problem vidi u prijeporima između "voditelja projekta, koji su se mijenjali, rukovodstva bolnice, koje se mijenjalo, Grada Zagreba, ondašnjega gradonačelnika".

Na pitanje je li iz perspektive Ministarstva možda razumnije odustati i platiti penale nego izgubiti cijeli projekt, ministar je odgovorio da treba procijeniti koristi i štete te "u konačnici ili odustati ili dovršiti projekt bez obzira na to hoće li se platiti penali, ali se mora jako dobro znati zbog čega se ulazi u takav aranžman".

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'
IVAN GUTTLER

Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'

U Hrvatskoj su do sada najviše temperature izmjeren u Pločama 42,8 stupnjeva u kolovozu 1981 godine, rekao nam je šef DHMZ-a...
VIDEO 'Ministar of Kroejša'! Evo kako je Grdović ušao na stadion
POGLEDAJTE SNIMKU!

VIDEO 'Ministar of Kroejša'! Evo kako je Grdović ušao na stadion

Automobil prilazi stadionu u Torontu, uoči utakmice Vatrenih. Vozač redaru govori: 'Ministar of Kroejša!'. A kraj njega sjedi Mladen Grdović. Nadrealne scene pogledajte sami. Čovjek stvarno živi bolje nego ministar
'KO ŽIV, 'KO SKUHAN Pali klimu! Pogledajte što dolazi u nedjelju
TOPLINSKI UDAR

'KO ŽIV, 'KO SKUHAN Pali klimu! Pogledajte što dolazi u nedjelju

Danas Hrvatsku očekuje pretežno sunčano i izuzetno vruće vrijeme, s temperaturama koje dosežu i 36°C. Povremeno je moguća umjerena naoblaka i rijetki lokalni pljuskovi u unutrašnjosti Dalmacije