Zbog novog Zakona o vatrogastvu, zamijenit će ih vatrogasci javnih vatrogasnih postrojbi ili DVD-ova, i to, moguće, i po puno većoj cijeni koju će im trgovački centri i drugi korisnici morati plaćati
Zaštitari ljuti jer ih se izbacilo iz vatrogastva: Aerodrome, tunele i trgovine čuvat će - vatrogasci
Za našu sigurnost, svaki trgovački centar, svaki tunel, skladište, aerodrom, velika kuhinja - moraju imati dežurnog, osposobljenog vatrogasca koji će spriječiti požar, katastrofu, paziti da sve bude u redu. Dosad su taj posao obavljali vatrogasci angažirani kod zaštitarskih tvrtki, no ubuduće bi ti ljudi mogli ostati bez kruha.
Novi zakon
Zbog novog Zakona o vatrogastvu, zamijenit će ih vatrogasci javnih vatrogasnih postrojbi ili DVD-ova, i to, moguće, i po puno većoj cijeni koju će im trgovački centri i drugi korisnici morati plaćati.
Tako tvrde zaštitarske tvrtke, pozivajući se na nove cjenike u javnoj raspravi, i nove ponude, dok iz Hrvatske vatrogasne zajednice poručuju da je razlika u cijeni “neznatna”, no ne napominju točno kolika.
Bilo je 60 kn po satu, sad će biti 150
- Neki su klijenti ionako teško plaćali vatrogasna dežurstva, koja su stajala oko 60 kuna po satu, a sad će, sudeći po novom cjeniku u javnoj raspravi, biti 150 kuna. Nama, zaštitarskim tvrtkama se iz džepa izbija oko 50 milijuna kuna godišnje, pri čemu smo dosad posao jako dobro obavljali. Ima nas desetak tvrtki na tržištu, a sad se trgovačkim centrima i ostalim klijentima onemogućuje da natječajem biraju koga će uzeti - kaže nam sugovornik iz zaštitarskog biznisa.
Vani je, dodaje, normalno da to obavljaju privatne tvrtke.
Dodaje kako će dojava požara u gradovima sad možda ići koju sekundu brže, jer gradovi imaju operativni centar za dojave, no što je, pita se, s malim sredinama, u kojima je dojavni centar zapravo mobitel dežurnog DVD-ovca.
Hrvatski ceh zaštitara je s HUP-om zakon poslao na ocjenu ustavnosti jer se, smatraju, djelatnost “nacionalizira”.
Prijedlog cjenika Hrvatske vatrogasne zajednice pokazuje znatno više cijene od onih koje su se za iste usluge plaćale do donošenja novog zakona, poručuju iz zaštitarskih udruženja.
Iz Hrvatske vatrogasne zajednice, na čelu koje je Ante Sanader, odgovaraju kako je “sporna činjenica zakonitosti obavljanja vatrogasne djelatnosti, odnosno dijela vatrogasne djelatnosti brojnih poslovnih subjekata koje navodite u upitu obzirom je navedeno bilo suprotno i odredbama Zakona o vatrogastvu koji je prestao važiti”.
Vatrogasna djelatnost je neprofitna, stručna i humanitarna djelatnost koju obavljaju vatrogasci, tj. vatrogasne postrojbe i vatrogasne organizacije, dodaju, zaključujući kako se ovakvim načinom rada smanjuje vrijeme izlaska na intervenciju i dolaska na mjesto događaja.