Obavijesti

Potrošač

Komentari 0

Roditelji, pripazite! Objavljena je lista najopasnijih igračaka...

Roditelji, pripazite! Objavljena je lista najopasnijih igračaka...
5

Dolazi nam doba godine u kojem su igračke u prvom planu, jer su uvijek na popisu blagdanskih želja svakog mališana. No, i kod kupnje igračaka morate dobro paziti...

Zebra koja se vuče po podu s predugom uzicom kojom se dijete može ugušiti, plastične dinosaurove kandže koje djetetu mogu ozlijediti oči, opasni mač ... To su neke od igračaka koje su se našle na popisu deset najopasnijih kojeg je sastavila američka neprofitna organizacija W.A.T.C.H. ( World Against Toys Causing Harm ).

Svake godine uoče božićnih blagdana rade popis igračaka za koje smatraju da nikad ne bi smjele doći u dječje ruke. Iako se industrija pravda da sve igračke koje završe na tržištu prolaze rigorozne provjere sigurnosti , u W.A.T.C.H.-u tvrde da problem nesigurnih igračaka još postoji.

- Šokantan je podatak da se klasične opasnosti poput sitnih dijelova, uzica, kemikalija u nedopuštenim količinama, opasnih materijala i nepotpunih uputstava za uporabu, unatoč upozorenjima, stalno pojavljuju i na i tek proizvedenim igračkama - kažu u W.A.T.C.H.-u.

POGLEDAJTE VIDEO: Neke od igračaka koje su opasne za djecu

Pokretanje videa...

24sata Video 00:22

Zbog igračke svake tri minute jedno dijete završi u bolnici

Prema njihovim podacima, u hitne službe diljem SAD-a svake tri minute dođe dijete koje se ozlijedilo igračkom , a broj takvih ozljeda od 1990. do 2011. narastao je 40 posto.

Da su neke igračke opasne svjedoči i sustav RAPEX ( Rapid Alert System for Non-Food Consumer Products ). Pomoću njega zemlje EU-a međudobno razmjenjuju informacije o neprehrambenim proizvodima koji se povlače sa tržišta. Na popisu, koji se objavljuje svakog petka, često se nalaze i opasne igračke kojima se u Europi odmah zabranjuje prodaja . Stručnjaci zato savjetuju da roditelji pri kupnji igračaka pozornost obrate na nekoliko stvari.

- Na policama trgovina nalaze se tisuće igračaka i katkad je kupcima teško donijeti ispravnu odluku. Stoga je za potrošače iznimno bitno da budu informirani - naglašavaju stručnjaci iz kampanje Europske komisije "Potrošači, upoznajte svoja prava". Kažu da igračke u Europskoj uniji moraju ispunjavati najviše zdravstvene i sigurnosne standarde, a oznaka CE obvezna je za igračke koje se proizvode i prodaju na tržištu EU. Oznaka CE je izjava proizvođača da je proizvod usklađen sa svim tehničkim propisima EU-a, uključujući i sigurnosne propise.

- Proizvođač stavljanjem te oznake na proizvod preuzima na sebe svu odgovornost da je on u skladu sa svim sigurnosnim zahtjevima EU-a - kažu stručnjaci i savjetuju da potrošači ne bi trebali kupovati igračke bez CE oznake .

Trebali bi izabirati igračke prikladne dobi djeteta, njegovim sposobnostima i vještinama. Djeci mlađoj od tri godine ne treba kupovati igračke sa sitnim odvojivim dijelovima.

- Dobne i sigurnosne preporuke na proizvodima se nalaze s razlogom i treba ih shvatiti ozbiljno - kažu stručnjaci.

Prije kupnje treba proučiti sigurnosna upozorenja koja poslije kupnje treba slijediti. Uputstva za uporabu treba čuvati. Roditelji koji sumnjaju u sigurnost igračke, odmah bi je trebali zabraniti djetetu i obavijestiti inspekciju.

Najveći problemi s igračkama:

1. Ispaljuje metke i do 30 metara

Plastična praćka koja municiju ispaljuje i do 30 metara može biti opasna i za ljude i za životinje.

2. Kandže mogu ozlijediti oko

Na kutiji čak nema ni upozorenja da mogu biti opasne. Naročito su opasne za oči.

3. Vezicom se djeca mogu ugušiti

Američki standardi kažu da slične uzice moraju biti duge najviše 30 cm. Ova je duga 57 cm. Djeca se mogu ugušiti.

4. U liječničkom setu je i opasna žličica

Među liječničkim priborom je i žličica kojom se gleda u grlo. Djeca bi si takvom žličicom mogla zatvoriti dišne puteve.

5. Ne piše da se mora nositi kaciga

Skačite, preokrenite ga..., neki su od savjeta za igru s romobilom bez kotača. No uz njega ne dolazi i zaštitna oprema, a dijete na slici ne nosi ni kacigu

6. Nepristojna je i sadrži alergen

Smjesa iz kontroverzne igre ‘Napravi svoju kakicu’ sadrži brašno koje je alergen.

7. Mač nije pravi, ali je opasan

Djeca mu neće odoljeti i odmah će krenuti u bitku. No u W.A.T.C.H.-u misle da je plastični mač oštar toliko da se djeca mogu ozlijediti.

8. Pištolj za djecu izgleda kao pravi

Pištolj izgleda prerealno pa bi djeca pravi pištolj mogla zamijeniti igračkom, kao što se već mnogo puta dogodilo.

9. Na trampolinu se može ozlijediti

Na kutiji piše da se smije koristiti samo uz nadzor roditelja, no na fotografiji dijete skače samo. Djeca na njemu mogu slomiti vrat.

10. Dijelovi kotača mogu otpasti

Plavi čep na kotačićima plišanog psića koji se kotrlja lako može otpasti. Djeca ih mogu strpati u usta i ugušiti se.

Ovdje možete pogledati koje su se igračke našle na listi najopasnijih igračaka 2015.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'
ZAVRŠILA ROMANTIČNA PUTOVANJA

Ilona skinula zaručnički prsten u 'Ljubav je na selu': 'Ivice, dobio si tri prilike i sve tri si zeznuo!'

Ilona je nakon zaruka vidjela da se Ivica dopisivao s bivšim djevojkama. 'Problem je što ne znam mogu li prijeći preko stvari koje si napravio, ne samo s Klarom... To je bio samo test', rekla je
Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...
MISTERIOZNI 'ČUDOTVORCI'

Zašto hrvatski sportaši hrle u Beograd na liječenje? Pregled je 5000 eura, a metode upitne...

Marijana Kovačević pomogla je Modriću da igra polufinale Lige prvaka, hvali je i Đoković, a metode krije godinama i suočila se s optužnicom za nadrliječenje. Andreja Milutinović radio s Perišićem, Petkovićem...