Obavijesti

News

Komentari 9

Prvi hrvatski satelit je uspješno lansiran u svemir: Crocube je tek početak svemirske avanture

Prvi hrvatski satelit je uspješno lansiran u svemir: Crocube je tek početak svemirske avanture
1

Hrvatska je ušla u društvo 80+ zemalja s vlastitim satelitom u svemiru, a ekipa koja je za to zaslužna kaže: Želimo iskoristiti sve podatke koje će slati Crocube i postati networking platforma te promovirati znanost

Za oko 30 volontera koji su zadnje tri godine radili na Crocubeu, odnosno na prvom hrvatskom satelitu kojeg su pokušavali sklopiti i lansirati u svemir, odbrojavanje kojem su svjedočili svi zajedno u subotu, bilo je nezaboravno. Jer su uspjeli. Nakon dvije odgode, ovog su puta uživali u plodovima svog rada i truda. Iako, i sada je bilo neizvjesno do samog kraja, jer kako kažu, ipak je to svemir, a u svemiru je sve moguće. U 12:34 po hrvatskom vremen, s američke baze Vandenberg u Kaliforniji, u sklopu SpaceX-ove Bandwagon-2 misije, Crocube je lansiran u svemir. Hrvatska je tako ušla u društvo 80+ zemalja s vlastitim satelitom u svemiru.

- I sami smo smo iznenađeni time koliko dobro misija funkcionira, sve je daleko iznad naših očekivanja. Već smo uspostavili komunikaciju sa satelitom te podatke koje on šalje slušaju i radioamateri iz cijelog svijeta. Možemo reći da naš Crocube uveseljava svjetsku ekipu. Oni prate njegovo zdravstveno stanje, a to znači da prate razne temperature, njegov rad, stanje baterije i druge podatke. A svi ti podatci nam trenutno pokazuju da je naš satelit itekako živ i zdrav - rekla je Daniela Jović, voditeljica projekta. Porijeklom iz Slovačke, Daniela je u Hrvatsku doselila prije 14 godina jer joj se svidjela kao turistička destinacija pa je tu i ostala. Po zanimanju je tumač i prevoditeljica, ali oduvijek gaji strast prema svemiru. Tijekom pandemije, Daniela je pisala blog za slovački portal Kozmonautika u kojem je opisala svoja iskustva o posjetama svemirskim muzejima. Njezin je tekst tada uočio osnivač tvrtke Spacemanic te su počeli surađivati. Danieli se u početku pridružilo još četvero volontera te su zajedničkim snagama, na Danielinu inicijativu, pokrenuli projekt Crocube.

- Danas nas je oko 30, a radi se o timu sastavljenom od ljudi svih profesija, osd radioamatera, programera i pravnika do kreativaca - kaže Jović i dodaje da je za nju lansiranje Crocubea u svemir samo početak svemirske avanture. Želja im je, dodaje, da iskoriste sve podatke koje će slati Crocube i postanu networking platforma te pomognu u promociji znanosti i educiraju ljude.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Satelit CroCube će poletjeti na Muskovoj raketi u svemir! 00:53
Uspješno lansirali prvi hrvatski satelit CroCube: Uspostavio je prvu komunikaciju sa Zemljom
Uspješno lansirali prvi hrvatski satelit CroCube: Uspostavio je prvu komunikaciju sa Zemljom

- Vlastiti satelit u svemiru za Hrvatsku je važan jer je to prvenstveno bitno za gospodarstvo jer da bi sudjelovali u europskim projektima i povući novce za projekte, moramo imati svoj satelit u svemiru - poručila je Jović.

Podsjetimop, Crocube je lansiran u sklopu SpaceX-ove Bandwagon-2 misije uz pomoć rakete Elona Muska Falcon 9. CroCube dimenzija 10 x 10 x 10 cm i mase 1,1 kg fotografirat će Zemlju i provoditi znanstvena mjerenja, uključujući testiranje hrvatskog modula Astrotron 1000 za praćenje degradacije mikroelektronike. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
ŠOK SNIMKA Prepriječio put ZET-ovom autobusu, napao je vozača pa završio na podu!
NEVJEROJATNO

ŠOK SNIMKA Prepriječio put ZET-ovom autobusu, napao je vozača pa završio na podu!

Policija nam je potvrdila kako ima informacija o nesreći, a nakon kojeg je došlo do sukoba kojeg istražuju...
Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...
UŽAS NA CESTI

Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...

Doktori iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru borili su se za njegov život, ali nisu ga uspjeli spasiti....
Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'
NI MED CVETJEM NI PRAVICE

Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'

Gradonačelnik je bez komentara. Navodno uopće nije želio nagradu, već sugrađanima samo pokazati kako je njegov vrt lijep. Karmela Vukov-Colić kaže da je sve bilo anonimno