Prvi Albanac u Zagrebu bio je neki Džabir, podrijetlom iz Makedonije, koji je u Zagreb stigao 1907. O njemu nema puno podataka. Najprije radio u nekoj kavani, a poslije je otvorio svoju, rekao je autor knjige
Prva knjiga o Albancima: 'Prvi je stigao 1907. Bio mi je užitak boraviti s uspješnim ljudima...'
Ovo je bio veliki projekt. Trebalo nam je dugo, a bilo je iscrpno, ali se isplatilo. Ova knjiga je puna vrijednih informacija i podataka o Albancima u Zagrebu, kako onima koji su stigli početkom stoljeća, tako i o sadašnjim Albancima. U knjizi su brojne informacije, ali i statistički podaci. Imamo i poseban odlomak o Albancima u Domovinskom ratu. Zahvaljujem svima koji su pomogli u izradi ove knjige te odmah mogu najaviti i drugi dio, koji je već u izradi.
POGLEDAJTE VIDEO: Ludbreg: Knjižničar Domagoj Busija u knjizi je pronašao 5800 kuna
Pokretanje videa...
Izjavio je to predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine Grada Zagreba Gzim Redžepi na promociji knjige "Albanci u Zagrebu I. dio", koje se održalo u srijedu u Novinarskom domu. Autor knjige je Filip Škiljan koji je u svojem izlaganju rekao da je jako teško bilo pronaći informacije o Albancima jer ima jako malo pisanih dokumenata te da je ovo pravi početak i čvrsti temelj za dublja i jezgrovitija istraživanja.
- Prvi Albanac u Zagrebu bio je neki Džabir, podrijetlom iz Makedonije, koji je u Zagreb stigao 1907. O njemu nema puno podataka, sve što se zna jest da je najprije radio u nekoj kavani, a poslije je otvorio svoju. Veći broj Albanaca u Zagreb je pristigao tijekom Drugog svjetskog rata i i nakon njega. Bio je pravi užitak razgovarati s uspješnim zlatarima, filigranistima, pekarima i slastičarima koji njeguju svoj zanat i nakon toliko desetljeća i čija treća, a ponekad i četvrta generacija čuva znanja koja su im prenijeli njihovi preci - rekao je Škiljan.
Na promociji su bili predstavnici makedonske, albanske te kosovske ambasade, kao i Ljiljana Klašnja, Voditeljica Odjela za nacionalne manjine Grada Zagreba. U ime Vlade došao je g. Marković iz Ministarstva vanjskih poslova. O knjizi su govorili i jedan od recenzenata prof. dr. sc. Zenun Skenderi, kao i jedan od najboljih umjetnika u Hrvatskoj Lazer Lumezi. Brojne okupljene je glazbenom točkom zabavio Nikola Delerue.
- Djelo je zalog za budućnost, kao i slava svim našim precima bez kojih ne bismo bili u poziciji sad govoriti o prvoj monografiji o Albancima. Albanci, u početku uglavnom zanatlije, danas u svojim poduzećima zapošljavaju veliki broj Hrvata, a uz to brojni Albanci su danas i sastavni dio akademske elite u Hrvatskoj, i na to smo jako ponosni. Ova knjiga je i putokaz budućim generacijama, ovime smo ostavili trajni trag ovdje u Hrvatskoj, čiji smo vrlo konstruktivni dio. U drugom dijelu ove monografije čitat ćete i o Hrvatima koji su nam kroz povijest puno pomogli. Naše Vijeće, koje je glavni inicijator ovog projekta, u našem mandatu stavilo je naglasak na projekte s mladima. Na tome jako inzistiramo - zaključio je Redžepi.