Komentari 3

Promašeni penal koštao Tunis, Togo posljednji četvrtfinalist

1

Togo je ispisao povijesne stranice, budući je izborio četvrtfinale afričke smotre po prvi put u svojoj povijesti, a učinio je to usprkos identičnom broju bodova kao i Tunis

Nogometna reprezentacija Toga posljednji je četvrtfinalist Afričkog kupa nacija u Južnoafričkoj Republici. Plasman među osam najboljih izborili su nakon dramatičnog susreta protiv Tunisa u Nelspruitu koji je završio 1-1...

Togo je tako ispisao povijesne stranice nacionalnog nogometa, budući je izborio četvrtfinale kontinentalne smotre po prvi put u svojoj povijesti, a učinio je to usprkos identičnom broju bodova kao i Tunis, zbog bolje gol-razlike.

Poveo je Togo golom Sergea Gapkea nakon asistencije Emmanuela Adebayorau 13. minuti, da bi u 30. minuti stvari na početak vratio Khaled Mouelhi iz jedanaesterca kojeg je skrivio Dare Nibombe nakon prekršaja nad Walidom Hichrijem.

U drugom poluvremenu Adebayor je glavom uzdrmao gredu, a potkraj je susreta u 77. minuti sudac Daniel Bennett dosudio penal za Tunis nakon kontakta Nibombea i Sabera Khalife. No, siguran izvođač prvog jedanaesterca Mouelhi kod drugog je pokušaja pogodio vratnicu. Togoanski vratar Kossi Agassa u završnici je imao par sjajnih obrana kojima je uskratio Tunisu prolaz dalje.

U drugoj, rezultatski nevažnoj utakmici, Alžir i Obala Bjelokosti remizirali su u Rustenburgu odigravši 2-2. Sva su četiri gola postignuta u drugom poluvremenu nakon što je u sedmoj minuti Ryad Boudebouz propustio iz jedanaesterca dovesti Alžir u vodstvo.

Alžir je vodio 2-0 golovima Sofianea Feghoulija i El Arbija Soudanija, dok su "slonove" od poraza spasili Didier Drogba i Wilfried Bony golovima u razmaku od samo četiri minute. Drogba je zabio glavom, a Bony dalekometnim udarcem koji je uz odbijanac obrane završio u rašljama.

Obala Bjelokosti će u četvrtfinalu igrati protiv Nigerije, dok će Togo odmjeriti snage protiv Burkine Faso.