Tvrtka iz Zagreba Smart Sense na jednom od najvećih sajmova edukacijske opreme nagrađena je za uređaje za mjerenje kvalitete zraka. Nagradili su ih učenici britanskih škola
Kakav je zrak u učionicama: Njihovi uređaji pokazuju da su tijekom zime previše zagrijane
Na nedavnom sajmu edukacijskih tehnologija Bett Ed Tech u Londonu nekoliko hrvatskih tvrtki osvojilo je značajna priznanja. Jedna od njih, tvrtka Smart Sense iz Zagreba, dobila je nagradu koju dodjeljuju učenici engleskih škola u dobi od sedam do trinaest godina. Kako nam kažu, ova im je nagrada posebno važna jer dolazi od mladih.
Nagradu su dobili za prezentaciju My Sensees senzora koji prikuplja podatke o razini CO2, temperaturi, vlazi i česticama u unutarnjim prostorima, te Sensees Environment mjerne stanice koja u pravilu prikuplja podatke o temperaturi, vlazi, razini 5 vrsta plinova i tri vrste čestica u našoj okolini. Ta ista stanica je lako proširiva sa dodatnom senzorikom kao što su buka, padaline, vjetar, elektromagnetsko zračenje...
Kako nam je pojasnila direktorica tvrtke Hana Matanović, prikupljeni podaci s oba uređaja se šalju u "cloud" odnosno Sensees IoT platformu u kojoj se dalje obrađuju te prikazuju korisniku putem weba ili mobitela.
Partneri CARNET-a
Nagrada im je došla i za prepoznavanje aktualne teme koja je važna mladim generacijama.
- Djeci je privuklo pažnju upravo to što naše rješenje brine o njima samima, o zraku koji svakodnevno udišu većinu svog dana - ističe Hana Matanović.
CARNET je tvrtku Smart Sense odabrao za partnere u opremanju 400 škola u projektu e-škole. Senzori su isporučeni školama u rujnu, a prve analize kvalitete zraka su zanimljive.
Isušuje se zrak i troši energija
- Ono što primjećujemo je da su u mnogim učionicama temperature previsoke u ovim zimskim mjesecima što ne samo da isušuje zrak i nepovoljno utječe na učenike već i nepotrebno troši energiju. Smanjenjem grijanja za samo jedan stupanj može se uštediti pet posto energije - kaže Hana Matanović.
Nema sustavnih istraživanja
Prezagrijane i neprozračene prostorije, odnosno nedostatak svježeg zraka utječu na pad koncentracije i uspavanost kako kod učenika tako i kod nastavnika, navodi izvješće Hrvatskog zavoda za javno zdravsto iz 2016. godine.
No problem s procjenom kvalitete zraka u učionicama je što nema sustavnih mjerenja, niti istraživanja koja bi se mogla koristiti za poboljšanje uvjeta u učionicama. Kako nam kaže Aleksandra Mirosavljević, predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, opremanje škola ovisi o osnivačima - gradovima i županijama. Tako u bogatijim gradovima i regijama škole dobivaju i klime i pročistače zraka i mjerne uređaje, no u siromašnijima mogu biti sretni ako se ne griju na drva.
Važno je slušati stručnjake
- Jednostavno nemamo relevantnih podataka. Bilo bi idealno kad bi Hrvatski zavod za javno zdravstvo proveo istraživanja kvalitete zraka u svim školama u Hrvatskoj, pa da se se može poslati jedinstvena preporuka i osmisliti sustav za sve. Nije jednaka kvaliteta zraka u gradovima, ili u ruralnim područjima - ističe ona.
Svaka škola i ravnatelj, kaže Mirosavljević, napravit će najbolje što može za svoje učenike, pa tako i oko kvalitete zraka, no važno je to raditi sustavno.
Tvrtka Smart Sense svoje mjerne stanice ima u 30-ak hrvatskih gradova, uključujući Zagreb, Split i Osijek.
- Ono što mogu reći je da povremenih onečišćenja zraka ima. Međutim, kvaliteta zraka analizira se kroz duži vremenski period (najčešće na godišnjoj razini) te povremeni rast parametara (plinova i čestica), posebice u izvanrednim situacijama, ne mora nužno biti zabrinjavajući. Kod takvih situacija treba se pridržavati upozorenja stručnih institucija - kaže Hana Matanović.
No, ističe, tema o kvaliteti zraka je vrlo kompleksna i tumačenje kvalitete zraka se treba ostaviti stručnjacima iz institucija kao što su to HZJZ, A. Štampar, DHMZ i Institut za medicinska istraživanja. Njihova tvrtka, zaključuje, s novim tehnologijama može struci omogućiti prikupljanje velike količine podataka na brojnim lokacijama potrebnih za relevantno tumačenje.