Dr. sc. Goran Duplančić sa Zavoda za teorijsku fiziku Instituta “Ruđer Bošković" komentirao je 100 milijuna dolara vrijedan svemirski projekt milijardera Yuli Milnera i Stephena Hawkinga
Mikroletjelica: 'Ne vidim zašto bi to bilo nemoguće napraviti'
- Ne vidim razlog zašto bi to bilo nemoguće napraviti. No postoji gomila praktičnih problema. Jedan od njih je kako napraviti solarno jedro koje će izdržati udare lasera da letjelica ne izgori dok ne dostigne potrebnu brzinu? Drugi je kako minijaturizirati dijelove letjelice? Kad letjelica nešto fotografira, kako poslati sliku prema Zemlji jer za to treba nekakvu antenu? - kaže dr. sc. Goran Duplančić sa Zavoda za teorijsku fiziku Instituta “Ruđer Bošković”. Dodaje kako će fotografijama trebati četiri godine da dođu do Zemlje.
Podsjetimo, malene letjelice pogonila bi solarna jedra. Nosile bi kamere i drugu komunikacijsku opremu. Letjele bi 20 posto brzine svjetlosti, a to je i 1000 puta brže od današnjih svemirskih letjelica.
Milijarder Yuri Milner u utorak je sa znanstvenikom Stephenom Hawkingom najavio 100 mil. dolara vrijedan projekt kojim planiraju lansirati sićušne letjelice koje bi iznimno brzo mogle stići u nama najbliži solarni sustav Alpha Centauri i od tamo poslati fotografije. Ostvare li se svi planovi, letjelice bi putovale 20-ak godina do susjedne zvijezde.
- Ako želimo preživjeti kao vrsta, morat ćemo se otisnuti među zvijezde - rekao je Hawking. Smatra kako bi ova vizija mogla biti realizirana puno prije nego što bismo mogli očekivati. No projekt “Breakthrough Starshot” mogao bi potrajati godinama da se realizira, a ni tada nema jamstva da će uspjeti. Pete Worden, koji je prije radio u NASA-i, objasnio je kako će letjelica izgledati poput čipa iz telefona uz vrlo tanko solarno jedro promjera od 3 do 3,5 metara. U njegovoj viziji, u orbitu bi poslali klasičnu letjelicu, koja bi potom lansirala tisuće nanoletjelica.