Evo koliko kuhati povrće: Špinat minutu, a kelj samo 30 sekundi | 24sata
Obavijesti

Lifestyle

Komentari 36

Evo koliko kuhati povrće: Špinat minutu, a kelj samo 30 sekundi

Evo koliko kuhati povrće: Špinat minutu, a kelj samo 30 sekundi

Primjerice, antioksidans likopen iz rajčice imat će veću stopu apsorpcije ako se rajčica termički obradi, nego ako se jede sirova, kaže nutricionist Roko Marović

VIDEO

Često se lome koplja koja je najbolja metoda pripreme namirnica, ponajprije povrća, te se nerijetko može čuti kako je sirovo najbolje. O tome smo pitali nutricionista. 

POGLEDAJTE VIDEO: Najzdravije namirnice 

Pokretanje videa...

Zdrava prehrana 01:14

- Namirnice se općenito toplinski obrađuju kako bi se povećala probavljivost te hrane i kako bi se bolje apsorbirali nutrijenti. Kad je Rocky Balboa u filmu jeo sirova jaja, pokrenuo je trend koji je zapravo pogrešan. Termički obrađena jaja imaju veću apsorpciju proteina i vitamina - kaže nutricionist Roko Marović.

- Primjerice, antioksidans likopen iz rajčice imat će veću stopu apsorpcije kad se rajčica termički obradi. U svrhu većeg unosa likopena više smisla ima pojesti skuhani umak od rajčice, nego svježu rajčicu. Ako pričamo o mrkvi koja se jede i sirova i kuhana, za veću apsorpciju beta karotena koji se u tijelu konvertira u vitamin A bolje ju je skuhati - tvrdi nutricionist.

storyeditor/2024-02-21/PXL_290920_30316332__1_.jpg

Osim toga, termičkom obradom povećavamo sigurnost konzumiranja hrane jer se u njoj mogu naći bakterije. Također, skuhano je uvijek ukusnije. Što se tiče pripreme, povrće je najbolje u varivu, kad je u pitanju čuvanje nutrijenata, posebno vitamina B skupine i vitamina C, koji su topivi u vodi. Od ostalih metoda, radije birajte kuhanje na pari ili blanširanje jer će kuhanjem u vodi nutrijenti otići s prolivenom vodom nakon kuhanja.

Tradicionalni korizmeni recepti: Posne prikle, maneštra i srdele za proljetno čišćenje organizma
Tradicionalni korizmeni recepti: Posne prikle, maneštra i srdele za proljetno čišćenje organizma

- Teško je reći koji je najbolji način pripremanja namirnica, ali generalno korištenje najmodernije 'sous vide' metode kuhanja (za sada većinom prisutna samo u restoranima), kuhanje na pari, sotiranje i korištenje mikrovalne pećnice izdvajaju se kao najbolje metode u vidu očuvanja nutritivne vrijednosti, ali i u vidu najnižeg rizika od stvaranja kancerogenih spojeva poput policikličkih aromatskih ugljikovodika. Kuhanje u vodi, iako jako sigurno po pitanju izostanka stvaranja kancerogenih spojeva, 'pogubno' je za nutrijente topive u vodi poput vitamina C i vitamina B skupine. Međutim, ako se kuha povrće u vodi te od istog pripremaju juhe i variva, tad se ne treba brinuti oko gubitaka jer će se se vitamini otopljeni u juhi ili varivu ipak unijeti u organizam - rekao nam je nutricionist Marović dodajući kako je roštiljanje na otvorenoj vatri najopasnije po pitanju stvaranja kancerogenih spojeva (policiklički aromatski ugljikovodici i heterociklički amini).

Young woman standing by the stove in the kitchen

- Iste spojeve može stvoriti i prženje u dubokom ulju, kao i izlaganje previsokim temperaturama predugo - kaže nutricionist.

- Za većinu povrća može se primijeniti kratko izlaganje visokoj temperaturi, poput kuhanja na pari jer se ništa ne gubi. Isto tako su dobri blanširanje i obrada u mikrovalnoj pećnici - kaže.

- Bitno je naglasiti da sirovo ne znači zdravije. Način prehrane je i kulturološki uvjetovan pa ćemo, primjerice, zelenu salatu i radič jesti sirove na salatu. Kuhati treba kupusnjače, prokulice, mahune... To nećemo jesti sirovo. Najvažnije je da je naša prehrana raznolika te da povrće jedemo i sirovo i kuhano, ovisno o navikama. Tako ćemo svom tijelu osigurati sve potrebne nutrijente - savjetuje nutricionist. 

Top 10 talijanskih savjeta za kuhanje, posluživanje i jedenje tjestenine - da bude savršeno
Top 10 talijanskih savjeta za kuhanje, posluživanje i jedenje tjestenine - da bude savršeno

Kako i koliko dugo pripremati određeno povrće?

1. Brokulu je najbolje kuhati na pari, i to od četiri do najviše pet minuta. Za još bolji okus najbolje ju je poslužiti s parmezanom ili kozjim sirom.

2. Kelj je odličan dodatak varivima, a ako ga kuhate samostalno kao prilog svakako maknite drvenaste stabljike listova jer im treba dulje da se skuhaju. Narežite ga na trakice i dobro isperite hladnom vodom. Zavrijte vodu u loncu te je zasolite. Uronite kelj da se zblanšira, ali da listovi i dalje budu žilaviji. Izbrojite do 30 i izvadite ga iz vode. Kako bi kelj ostao al dente, možete ga odmah uroniti u led kako biste zaustavili daljnje "kuhanje". Dodajte mu malo cijeđene naranče ili limuna.

3. Raštiku je najbolje kuhati na pari, i to točno pet minuta. Kuhanjem samo nekoliko minuta dulje može izgubiti do 50 posto određenih hranjivih tvari. Prethodno narežite listove, a ako je stabljika drvenasta, maknite je. Ako želite skuhati stabljike, narežite ih i stavite kuhati dvije minute prije listova. Kuhana raštika super se slaže s ljutim začinima poput čili papričice.

4. Prokulice se pripremaju kao i raštika - pet minuta na pari. Ako se kuhaju u vodi postaju kašaste, a ako se peku, previše se osuše. Bogata je vitaminima i mineralima pa je poznata kao "hrana za ljepotu". Odlične su kad ih začinite balzamičnim octom, bosiljkom i kravljim sirom.

storyeditor/2024-02-21/dreamstime-s-162886574.jpg

5. Mrkva se jede i sirova, ali kuhanjem se čuva beta karoten koji se u tijelu apsorbira u vitamin A. Osim u juhi i varivima, ako je želite poslužiti kao prilog, najprije je ogulite i narežite na kolutove debljine od šest do sedam milimetara. Kuhajte je na pari do pet minuta. Začinite je sokom od naranče i koprom.

6. Mahune su odličan prilog uz neko fino meso, a kuhaju se na pari do pet minuta. Začinite ih maslinovim ulje, soli, paprom, sokom cijeđenog limuna i nasjeckanim češnjakom.

7. Krumpir kuhajte na pari sedam minuta, ali prethodno narezan. Malo ga posolite i dodajte peršin ili vlasac.

8. Bundevu možete izrezati na komadiće i kuhati na pari do sedam minuta. Najbolja je u rižotu ili gustoj juhi.

storyeditor/2024-02-21/223496009_l_normal_none.jpg

9. Batat dobro operite i narežite na kockice. Možete ga oguliti ili ostaviti u kori. Kuhajte ga nasjeckanog na pari sedam minuta. Najbolje se slaže sa svježim ružmarinom i mljevenim bundevinim košticama.

10. Špinat se kratko kuha u vodi, od jedne do najviše tri minute. Ne bacajte peteljke, nego ih kuhajte s listovima. Najbolje je blanširanje. Ubacite ga u lonac kipuće vode, kuhajte minutu i prebacite u led ili jako hladnu vodu.

11. Blitvu isperite pa narežite. Kuhajte je kao špinat, do tri minute. Poslužite je s kuhanim krumpirom te začinite maslinovim uljem, češnjakom i solju.

12. Grašak se najbolje priprema metodom tzv. zdravog pirjanja. Zagrijte malo temeljca u tavi (koje će ispariti) od nehrđajućeg čelika, dodajte grašak i kuhajte tri minute. Poslužite ga s mrkvom u sojinu umaku.

13. Tikvicu ogulite i narežite na kolutove te kratko pirjajte u temeljcu tri minute baš kao i grašak. Začinite metvicom ili timijanom.

14. Rajčica je najbolja nakon kratkog pirjanja od tri minute. Kako bi se bolje apsorbirao likopen, rajčica je odlična u umaku ili pak gustoj juhi od svježih plodova.

storyeditor/2024-02-21/dreamstime-m-12462646.jpg

15. Cvjetaču operite i izrežite na komade. Pirjajte je u malo temeljca pet minuta. Super se slaže s kurkumom, prženim bademima i muškatnim oraščićem.

16. Kupus je odličan u varivu ili sirov na salatu s malo ulja i soli. Zimi ga jedemo kiselog, a u varivu dolazi u mnoštvu varijanti. Ako ga želite kratko propirjati, izrežite ga na komadiće i pirjajte pet minuta.

17. Šparoge je najbolje pirjati od tri do pet minuta. Tako se čuva prirodna aroma i ne mogu se prekuhati. Poslužite ih s pečenim jajima illi tjesteninom.

storyeditor/2024-02-21/b7a845e5ce3a907a3b5fabd48739f074.jpg

18. Komorač je najbolje pirjati oko sedam minuta. Možete ga dodati u juhu ili drugim pirjanim jelima.

19. Paprika je svestrana i može se jesti u salati, varivu i drugim jelima. Ako je želite zdravo pirjati, neka to traje do sedam minuta. Prethodno je narežite na četiri dijela.

20. Poriluk narežite i pirjajte sedam minuta. Poslužite ga s koprom i gljivama.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 36

VIDEO

Splićanke pokupile infekciju na plaži, tijelima im se šire kraste. Doktorica: 'Pazite, zarazno je'
VIDEO: NEUGODA ZVANA IMPETIGO

Splićanke pokupile infekciju na plaži, tijelima im se šire kraste. Doktorica: 'Pazite, zarazno je'

Riječ je o infekciji bakterijama Staphylococcus. Zovu ih 'slatke kraste' ili impetigo. Ova infekcija češća je kod male djece ili one oslabjelog imuniteta, no može se javiti i kod odraslih
Ženu izjele stjenice: 'U hotelu u Zagrebu su me izgrizle, svrab je nepodnošljiv, ne mogu spavati'
STRUČNJAK: SVE JE VIŠE SLUČAJEVA

Ženu izjele stjenice: 'U hotelu u Zagrebu su me izgrizle, svrab je nepodnošljiv, ne mogu spavati'

Čitateljica iz Zadra tvrdi kako su je u jednom zagrebačkom hotelu potpuno izgrizle stjenice. Iz hotela tvrde da su zvali firmu za dezinsekciju i deratizaciju te da nije uočena infestacija stjenicama