H&M je u svoju trgovinu u Stockholmu postavio stroj Looop koji "guta" stari odjevni predmet, radi novu pređu i oblikuje novi te se nadaju da će uskoro svu odjeću proizvoditi na ovaj ekološki način
H&M predstavio mašinu koja iz starog odjevnog predmeta radi novi - bez vode i kemikalija
Švedski high street brend u svoju poslovnicu u Stockholmu poziva kupce da donesu neki stari komad odjeće koji je uništen te pred vlastitim očima gledaju kako iz njegova tkanja nastaju novi komadi. Postupak traje oko pet sati, ali kada završi, kupac može platiti oko 99 kuna za novi odjevni predmet.
Pascal Brun, voditelj održivosti kompanije, kaže da poanta ovog stroja nije recikliranje odjeće u industrijskim razmjerima jer godišnje proizvode milijune komada odjeće i modnih dodataka. Ideja je pokazati kupcima kako djeluje recikliranje tkanine te ih motivirati da donesu staru robu.
Stroj u trgovini Drottninggatan zapravo je verzija većeg sustava za recikliranje koji je upravo razvijen.
- Ovaj smo stroj izgradili kao manju verziju stvarnog postupka, kako bismo kupcima pokazali koliko su oni i njihova stara roba presudni za taj proces – komentirao je Erik Bang, voditelj inovacija u švedskoj kompaniji.
Trenutno 87% materijala završi spaljivanjem ili na odlagalištu otpada nakon njegove konačne uporabe, objavila je Ellen MacArthur Foundation, vodeća svjetska neprofitna organizacija.
Ostatak se obično koristi za komade kao što su krpe, izolacijski materijali i punjenje madraca. Naime, samo 1% materijala koji se koristi za proizvodnju odjeće, reciklira se u novu odjeću.
Ne samo da je ovo loše za okoliš, već je i ogroman gubitak, od čak 800 milijardi kuna svake godine.
Konkretno, švedski high-street brend je jedan od najvećih svjetskih proizvođača odjeće, te je još 2018. godine objavljeno da ima neprodane robe u vrijednosti oko 35 milijardi kuna.
Tvrtka je potom investirala u tehnologiju Looop, razvijenu u suradnju s kompanijama "Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel" te "Novetex Textiles".
Sustav zapravo usitnjava tekstile na vlakna koja se potom predu u novu pređu, idealnu za oblikovanje nove odjeće. Pritom ne koristi vodu ili kemikalije, a postupak je osmišljen tako da ima manji utjecaj na okoliš od izrade odjeće od novih materijala. Švedska kompanija nada se da će uskoro početi proizvoditi odjeću isključivo na taj način, od recikliranih vlakana, piše Fast Company.