Sam je izlazak, čak i samo na kratku šetnju, ključan za budnost, kaže dr. Erin Mandal, a to je dokazala i studija iz 2014. s rješavanjem kognitivnog testa
Morate raditi, a spava vam se? Evo kako se možete razbuditi
Premda stručnjaci odraslima preporučuju sedam do devet sati sna dnevno, mnogima je - posebno onima koji ne uspiju toliko odspavati 'u komadu' - to premalo. Istraživanja tako pokazuju da otprilike jedna trećina Amerikanaca ne spava dovoljno, a umorni zaposlenici gospodarstvo SAD-a 'svake godine koštaju' milijarde dolara.
Iako je spavanje jedini 'pravi' način da se savlada umor, postoje i neke strategije uz pomoć kojih se možemo razbuditi - kao na primjer pijenje više vode, kofeina i okruženje s puno prirodnog svjetla. Evo najboljih savjeta kako lakše ostati budan:
- Ako trebate ostati budni, počnite s ispijanjem velike čaše vode jer dehidracija obično uzrokuje vrtoglavicu, slabost i umor - kaže internistica iz New Jerseyja dr. Soma Mandal.
Unos tekućine
Kako oko 75 posto mozga čini voda, pravilna je hidratacija ključna za njegovo funkcioniranje, a čak i blaga dehidracija može utjecati na mentalne sposobnosti.
- Za veću budnost razmislite i o kofeinu koji je stimulans i pojačava aktivnost mozga i središnjeg živčanog sustava - kaže dr. Erin Nance, no preporučuje da ne pijete gazirana i energetska pića jer će dodani šećer iz njih, nakon početnog povećanja energije, uzrokovati njen pad.
- Odaberite zdravije načine konzumiranja kofeina, poput kave ili još bolje zelenog čaja - kaže ona.
Manji zalogaji umjesto cijelog obroka
Mali zalogaji - umjesto velikog obroka ili totalnog posta - također mogu razbuditi, pokazala je studija iz 2019. koja je napravljena s ljudima koji rade u noćnoj smjeni.
Oni su bili podijeljeni u tri skupine: jednu koja je jela cjeloviti obrok, jednu koja nije jela ništa i treću koja je jela samo užinu i to grickalice koje su sadržavale samo deset posto od preporučenog dnevnog unosa kalorija - a ta je skupina za vrijeme noćnog rada bila najmanje pospana.
Dr. Mandal preporučuje da te 'grickalice' budu voće, jer ćete tako imati koristi od šećera, a dobit ćete i vlakna koja će vam pomoći da izbjegnete pad šećera u krvi.
- Izbjegavajte jednostavne ugljikohidrate kakvi su npr. u bijelom kruhu, čipsu i slatkišima jer takva hrana može pojačati umor i pospanost - kaže dr. Mandal.
Izlazak na zrak (i svijetlo)
Izlaganje prirodnom svjetlu još je jedan sjajan način za povećanje budnosti jer nedostatak D vitamina uzrokuje umor, a često je najviše uzrokovan nedostatkom sunčeve svjetlosti.
- Prirodno se svjetlo može apsorbirati kroz kožu pa tijelo samo stvara D vitamin iz njega - objašnjava dr. Mandal, a on nam povećava razinu energije. Prirodno svjetlo također može i smanjiti naprezanje očiju, koje je još jedan krivac za umor.
- Sam je izlazak, čak i samo na kratku šetnju, ključan za budnost - kaže dr. Mandal, a jedna je studija iz 2014. pokazala da su ljudi koji su se netom prije kognitivnog testa popeli stubama, povećavajući tako otkucaje srca, imali na testu bolje rezultate.
- Dugo sjedenje tijelu 'uskraćuje' kardiovaskularni izazov koji mu treba da dovoljno brzo pumpa krv - kaže dr. Nance i dodaje da tako i mozak dobij kisik bez kojeg ne bi mogao ostati fokusiran.
Prskanje vodom ili slušanje glazbe
Prema jednom malom istraživanju iz 2019. godine sa 17 fizički aktivnih muškaraca dokazano je da 25 do 45 minuta spavanja preko dana može rezultirati i boljim i spremnijim refleksima.
- Da bi ostali budni neki isprobavaju i razne 'trikove' poput prskanja lica sa hladnom vodom, slušanja glazbe ili korištenja aromaterapije s mirisom paprene metvice ili limuna. Svaki je organizam drugačiji, no ako mislite da bi i kod vas tako nešto moglo djelovati, možete isprobati sve navedeno - objasnila je za Insider dr. Mandal.
POGLEDAJTE VIDEO Robert Knjaz #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...