U čarapama može biti maksimalno do 90 posto pamuka, ostalo su ojačanja i guma koja ih drži uz nogu. Ima ih i od bambusa te sa srebrom. Jeftini poliester može izazvati alergiju i osip
Nove vrste čarapa: Sprečavaju loše mirise, gljivice i bakterije
Nekad su pamučne čarape smatrali najboljima, no danas ih rade od drugih mješavina materijala koje pomažu osjetljivim stopalima ili umanjuju ozljede pri sportu.
- Merino vuna prirodno ima antibakterijska i termoregulacijska svojstva. Hladi kad je toplo, a grije kad je hladno. Ima je u planinarskim, sportskim te čarapama za dijabetičare. Sportske čarape su i kombinacije merino vune, polipropilena, funkcionalnih poliestera i specifičnih elastina. Takve čarape bolje dišu, brže se suše, lagane su i djeluju antibakterijski - rekla je Morena Makar iz Obiteljske tvornice čarapa Makar, koja u Samoboru radi 28 godina.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Pri kupnji pamučnih čarapa treba biti oprezan. Ima ih od regeneriranog pamuka, od recikliranih starih krpa i sličnih proizvoda, no to ne piše na deklaraciji. Jeftinije čarape sadrže loš pamuk miješan s nekvalitetnim poliesterom - upozorava te dodaje da i djeca trebaju kvalitetne čarape.
- Ne treba im kupovati one od jeftinog poliestera jer mogu izazvati alergiju i osip - rekla je Morena Makar.
Objasnila je da čarape ne mogu biti proizvedene samo od pamuka zato što ih na prstima i peti treba ojačati, preplesti poliamidom da se ne bi brzo istrošile. Na gornjem dijelu moraju imati i gumu koja ih drži uz nogu. Zato u čarapi može biti najviše 90 posto pamuka. K njima kupci najviše dolaze po terapeutske čarape.
- Dijabetičke čarape su od merino vune obavijene ionima srebra, koji sprečavaju razvoj bakterija i gljivica. Tko ima problema s proširenim venama treba čarape bez gume, a kompresijske sprečavaju oticanje nogu, primjerice pri dugom letu zrakoplovom. Poboljšavaju cirkulaciju i služe za brži oporavak - objasnila je Morena.
Dijabetičke čarape stoje 42 kune, a kompresijske bez mirisa 148,75 kuna.
Ima i drugih modela čarapa, od materijala koji sprečavaju mirise, a stoje od 72 kune. Takve imaju i ventilacijske kanaliće za prozračivanje te podebljanje na peti, prstima i Ahilovoj tetivi za udobniji hod. Kupuju ih uglavnom ljudi koji su cijelog dana u obući i puno stoje ili hodaju.
I sportske čarape imaju zadebljanja na određenim dijelovima. Dokoljenice za skijanje, na primjer, imaju pojačanje i na skočnom zglobu te na prednjem dijelu potkoljenice. Takve čarape Makar stoje i do 200 kuna, a u internetskim prodavaonicama ima i puno skupljih. Osim posebnih zadebljanja, sportaši vole čarape bez šavova koji mogu nažuljati pri kretanju.
Za jogu na portalima preporučuju čarape na kojima su odvojeni prsti. Ako imaju protuklizni potplat, stoje i više od 100 kuna. Bez potplata, a s odvojenim prstima, u Trimaru su od 20 kuna.
Mogu se naručiti i čarape za japanke, s dva “prsta”, a prodaju ih s japankama za 210 kuna. Ima i čarapa za pse, koje nisu u paru. Četiri stoje od 15 kuna.
U Konzumu nude dva para sokni za 15 kuna, tri za 20, a termočarape su 25 i 40 kuna. U Intersparu su dječje termosokne sedam kuna, a s likovima iz crtića 10 kn.
- Protuklizna za sigurniji hod - 10 do 90 kuna
Čarape sa silikonskim printom na stopalu neće se klizati. Tanke mogu i u obuću, a deblje ne.
- Termočarape poput frotira - 7 do 179 kuna
Zimi su najpopularnije, a mogu biti sokne ili dokoljenice. Od pamuka su, elastina i poliamida.
- Mekane za dijabetičare - 42 do 200 kuna
Zbog problema s cirkulacijom čarape ne smiju stiskati. Ioni srebra štite od bakterija i gljivica.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...