Umjesto da očekujete da dobijete - možete dati. Zahvalnost, opraštanje i darivanje ključ su sreće, a upravo je to prava formula za poboljšanje raspoloženja u blagdansko vrijeme
Savjeti psihologinje za sretne i opuštene božićne blagdane...
Svaki ljudski kontakt napravljen u dobroj namjeri je ljekovit, kaže psihologinja Ljubica Uvodić Vranić.
- Zahvalnost, opraštanje i darivanje mogu jako dobro djelovati na raspoloženje. Polaganje računa samom sebi i razmišljanje o svemu što niste uspjeli neće vam poboljšati raspoloženje u blagdansko vrijeme. Trebate osvijestiti da niste sami na svijetu, možda ima neki susjed, prijatelj kojemu se dugo niste javili, kojeg možete pitati kako je i što radi... Umjesto da očekujete da će se vas netko sjetiti, pogledajte ima li blizu vas netko koga možete pozvati na kavu ili obratiti mu se s nekoliko riječi. Umjesto da očekujete da dobijete, možete dati. Ruka koja daje uvijek je iznad ruke koja prima i davanje uvijek stvara lijep osjećaj - kaže psihologinja Uvodić Vranić.
Dane kad nemate kuda možete korisno iskoristiti tako da napravite reda u ormarima, nađete neku knjigu koja dugo stoji i polako je pročitate. Uvijek se možete nečim zabaviti.
- Dobra šetnja nikad nije škodila. Ne možete li šetati, prošetajte u mislima, prisjetite se starih događaja, ispričajte sami sebi ili napišite nešto što se dogodilo, a možete i snimati svoje rečenice mobitelom - predlaže ugledna psihologinja.
Ako imate neki hobi koji vas opušta, bavite se njime, a ako ga nemate, pronađite ga, savjetuje.
- Tri su stvari koje utječu na hormone sreće – fizička aktivnost, čokolada i seksualne aktivnosti. Probajte se razveseliti i činjenjem dobrog djela, a ako ni to ne pomogne, možete čekati da blagdani prođu. Prirodno je i da se nekad loše osjećate jer normalni čovjek nije stalno sretan - objašnjava psihologinja Uvodić Vranić.
A za opuštanje će vam pomoći vježba pogodna i za ljude koji ne mogu izvoditi neke fizičke aktivnosti, a ako se na nju naviknete, imat će vrlo dobre rezultate.
- Sastoji se od nekoliko faza. Prvo se radi 16 dubokih udisaja, a što je veći i dublji izdisaj, to će i udisaj biti dublji i značajniji. Zatim se oslobodite briga koje vam se vrte po glavi, tako da se koncentirate na 16 brojeva, slova ili na dragu melodiju. Zatim slijedi 16 rečenica koje pozitivno govore o vama. Nemojte govoriti ‘Nisam bolesna’, nego ‘Zdrava sam’, nemojte govoriti ‘Nisam debela’, nego ‘Imam dobru liniju’ ili ‘Lijepo izgledam’. Nakon toga otputujte mislima, onako kako pjeva zbor iz ‘Nabucca’: ‘Pođi mislima na krilima zlatnim’. To je zbor robova koji su zatvoreni, ali su slobodni misliti. Nakon putovanja mislima se vratite. Ako ste na početku išli od 1 do 16, sad brojite od 16 do 1 - savjetuje psihologinja.