Obavijesti

News

Komentari 0

Od sutra sanitet vozi punom parom, prekidaju štrajk barem na dva mjeseca do nove uredbe

Od sutra sanitet vozi punom parom, prekidaju štrajk barem na dva mjeseca do nove uredbe
5

Nakon četiri dana rada s 30 posto kapaciteta djelatnici saniteta prekidaju u petak štrajk jer je sindikalni predstavnik dogovorio s ministrom isti koeficijent za sve vozače koji bi trebao biti 0,90, a do sada je bio 0,77

VIDEO

Pacijenti kojima je potreban sanitetski prijevoz mogu odahnuti barem na sljedeća dva mjeseca. Naime, predstavnici Ministarstva zdravstva i Sindikata medicinskih sestara jutros su dogovorili da će u roku dva mjeseca potpisati uredbu po kojoj će svi vozači saniteta, bez obzira u kojem dijelu Hrvatske rade, imati koeficijent 0,90. Trenutno imaju koeficijente od 0,77 do 0,95 za isti posao i za istu satnicu.

Beroš: 'Prekinite štrajk imamo rješenje'; Sindikat: 'Hoćemo, ali kada vidimo potpisanu uredbu'
Beroš: 'Prekinite štrajk imamo rješenje'; Sindikat: 'Hoćemo, ali kada vidimo potpisanu uredbu'

Jučer uoči sastanka sindikalni povjerenik  Vladimir Markuš rekao nam je kako će štrajk prekinuti samo ako dobiju potpisanu urednu od strane premijera Andreja Plenkovića i ministra financija Zdravka Marića, a u protivnom će nastaviti još rigorozniji štrajk. To se nije dogodilo, ali je palo novo obećanje rekli bismo 's rokom kušnje' od dva mjeseca. 

Šibenik:  Vozači sanitetskog prijevoza od danas su u štrajku


-  Postignut je dogovor, štrajk se obustavlja i sutra normalno sanitet počinje s radom.  Postajemo vozači saniteta i službeno s pripadajućim koeficijentom – 0,90. Na donošenje uredbe obvezao se ministar Vili Beroš, a iza obećanja stoji premijer Andrej Plenković i ministar financija Zdravko Marić. Krajnji rok za donošenje uredbe i novo obračunavanje plaća vozačima saniteta je dva mjeseca, u suprotnom će sindikati ponovno pokrenuti štrajk. No u tom slučaju krećemo s totalnom obustavom rada. Sada smo ipak radili s 30 posto kapaciteta – rekao je Markuš za Hinu. 

'Za dan, dva nastat će kolaps u bolnicama zbog našeg štrajka no na to su nas oni natjerali...'
'Za dan, dva nastat će kolaps u bolnicama zbog našeg štrajka no na to su nas oni natjerali...'

Na današnjem sastanku je dogovoreno i da se svi poslovi saniteta koji ulaze u domenu Hitne, moraju platiti po koeficijentu kojim su plaćeni vozači i sestre Hitne medicine.
Ujedno nagodinu treba se donijetu novi granski kolektivni ugovor za koji planiraju  ispregovarati još dodataka za sestre u sanitetu kako bi im se podigla primanja.

Vozači saniteta na sastanku u Ministarstvu: 'Nadam se da će danas ta situacija biti riješena'
Vozači saniteta na sastanku u Ministarstvu: 'Nadam se da će danas ta situacija biti riješena'

HITNJACI OSNOVALI UDRUGU 'HITNA UŽIVO 194'

Štrajk saniteta podržali su i djelatnici Hitne pomoći jasno komunicirajući u javnosti kako smatraju da se kolege trebaju izboriti za svoja prava kako se i oni bore za beneficirani radni staž. Najglasniji u tom pogledu bili su djelatnici okupljeni do jučer oko Facebook stranice Hitna uživo 194 iz koje je sada proizašla i istoimena udruge. 

- Danas smo osnovali udrugu Hitna uživo 194, još čekamo pečat no spremni smo za rad. 
Simbolično je prošlo je točno godinu dana otkako sam osnovao stranicu Hitna uživo 194 te u njoj okupio nekolicinu svojih radnih kolega za koje sam vjerovao da će zajedno sa mnom pričati o problematici vezanoj za sustav u hitnoj medicinskoj službi.
Mislim da javnost nije dovoljno informirana o poslu koji mi radimo, situacijama u kojima se nalazimo na terenu te o opisu posla općenito. Danas naša FB stranica ima više od 15 000 pratitelja. Iza nas je prosvjed na Markovu trgu na kojem se okupilo više od 600 djelatnika iz cijele Hrvatske – kaže nam djelatnik Hitne Tomislav Petrušić. Na ovakav angažman ga je, kako kaže, potaknula činjenica da je HMS godinama sustavno zanemarena od strane države. 

'Grba treba otići jer ništa ne radi za nas radnike samo grije svoje dvije stolice, dosta je!'
'Grba treba otići jer ništa ne radi za nas radnike samo grije svoje dvije stolice, dosta je!'

Jedan takav sustav kroz kojeg godišnje prođe milijun i pol pacijenata trebao bi biti prioritet u zdravstvenom sustavu zemlje. Godinama su djelatnici hitne službe zanemareni od strane države koja nam je prije 24 godine ukinula pravo na skraćeni radni vijek. Osim što smo jedina javna služba čiji djelatnici nemaju pravo na beneficirani radni staž, također jedini funkcioniramo na temelju pravilnika koji se sustavno krši na razini cijele Hrvatske.

Upravo iz tog razloga naša udruga Hitna uživo 194 napisala je prijedlog zakona te ga prezentirala predstavnicima Ministarstva zdravstva po dogovoru s ministrom Berošem. Cilj ovog zakona jest da se izregulira jednaka zdravstvena skrb za naše pacijente po pitanju hitne medicinske službe na nivou cijele Hrvatske. Kroz taj zakon želimo da nam se vrati pravo na skraćeni radni vijek jer ga kroz zakon imaju regulirani vatrogasci i policija. Velika većina ravnatelja županijskih zavoda daje nam punu podršku u našim nastojanjima usprkos pritisku saborske zastupnice Maje Grbe-Bujević, koja već 11 godina obnaša dužnost ravnateljice krovnog zavoda. Kao udruga pripremamo nekoliko prijava prema DORH-u za sumnju u nepravilnosti u radu krovnog zavoda od njegovog osnutka pa sve do danas – dodaje Petrušić.

Karlovac: Vozila sanitetskog prijevoza stoje dok su djetalnici u štrajku

Svjestan je kaže kako su od  prvog dana "trn u oku" određenoj strukturi ljudi kako u krovnom zavodu tako i u određenim županijskim zavodima.
- Na zadnjem sastanku ravnatelja direktno je predstavnik ministarstva zdravstva zaprijetio ravnateljima županijskih zavoda centralizacijom HMS ako ravnatelji na bilo koji način daju podršku našoj udruzi. Želim reći da postoje ljudi kojima ovakav nesređeni sustav odgovara zbog osobnih interesa te im borba naše udruge za kvalitetniju HMS nikako ne odgovara. Neki od njih prodali su svoj stav za određene honorare, odlaske na kongrese te instruktorska mjesta.

Naš cilj je donošenje zakona o HMS, vraćanje prava na skraćeni radni vijek djelatnicima HMS-a, dovršenje reforme HMS, uvođenje hitne helikopterske medicinske službe na nivou cijele Hrvatske, reforma mreže timova na razini cijele Hrvatske, ulaganje u opremu te u edukaciju djelatnika. Kao udruga imamo točnu viziju kako želimo da izgleda HMS zbog boljitka naših građana, a samim time i nas djelatnika i u tome nas nitko neće spriječiti  -zaključio je Petrušić. 
 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0

VIDEO

Strašna snimka napada na bus ZET-a! Vozač: 'Urlao je da će me ubiti, imao je nadljudsku snagu'
VOZAČ ZA 24SATA

Strašna snimka napada na bus ZET-a! Vozač: 'Urlao je da će me ubiti, imao je nadljudsku snagu'

Vozač ZET-a, otac dvoje male djece, u subotu u 23.47 proživio je strašan napad: 'Udarao je glavom, rukama i nogama u staklo. Govorio mi je da će me ubiti. Još se tresem. Staklo me rasjeklo', rekao nam je

FOTO Dvor pogodilo nevrijeme: 'Led je stukao sve što je stigao, nosilo je i trgalo nam krovove!'
LED VELIČINE ORAHA

FOTO Dvor pogodilo nevrijeme: 'Led je stukao sve što je stigao, nosilo je i trgalo nam krovove!'

Čitatelj nam je poslao fotografije nevremena koje je pogodilo Unčane u općini Dvor u ponedjeljak poslijepodne. DHMZ je poslao posebno upozorenje za dvije regije u utorak
Tragedija kod Varaždina: Sin je ubio svog oca pa ranio i majku?
POLICIJA GA JE UHITILA

Tragedija kod Varaždina: Sin je ubio svog oca pa ranio i majku?

Nakon pružanja hitne medicinske pomoći, ozlijeđeni muškarac je preminuo na mjestu događaja