Obavijesti

News

Komentari 5

U Hrvatskoj prodali nekretnina za 60 milijardi kuna, najskuplji poslovni prostori - u Biogradu

U Hrvatskoj prodali nekretnina za 60 milijardi kuna, najskuplji poslovni prostori - u Biogradu

Kako stoji u izvješću, cilj objavljivanja je upoznati javnost s trendovima na hrvatskom tržištu nekretnina. Prema podatcima, kupljeno je 30% više nekretnina u Hrvatskoj u odnosu na prošlu godinu i to čak 133.997 kupoprodaja.

Najviše stanova i apartmana kupljeno je u Zagrebu, vrijednost prodanih nekretnina u 2021. godini iznosila je više od 60 milijardi kuna , a najskuplji su stanovi u Dubrovniku i Rovinju. Podaci su to koje je objavio Ekonomski institut i Ministarstvo graditeljstva u sklopu izvještaja "Pregled tržišta nekretnina Republike Hrvatske 2021". 

Kako stoji u izvješću, cilj objavljivanja je upoznati javnost s trendovima na hrvatskom tržištu nekretnina. Prema podacima, kupljeno je 30% više nekretnina u Hrvatskoj u odnosu na prošlu godinu i to čak 133.997 kupoprodaja.

Najveći broj kupoprodaja odnosi se na poljoprivredna zemljišta (32,7 posto), kupoprodaje stanova/apartmana (22,1 posto) te kupoprodaje građevinskog zemljišta (17,6 posto), slijedi kupoprodaja obiteljskih kuća (12,6 posto).

Kvadrat stana u Zagrebu ide i za 8.000 eura. Agent za nekretnine: 'Cijene nisu realne'
Kvadrat stana u Zagrebu ide i za 8.000 eura. Agent za nekretnine: 'Cijene nisu realne'

Kuće su se više kupovale u gradovima, dok su se građevinska zemljišta kupovala u priobalnom pojasu izvan većih naselja, posebno u zaleđu Srednje Dalmacije i Istre. Kupnja poljoprivrednih zemljišta prevladavala je u drugim dijelovima Hrvatske.

Dubrovnik je, očekivano, najskuplji. Cijena kvadratnog metra prodavala se po iznosu od vrtoglavih 2469 eura po m2. Slijedi Rovinj s cijenom od 2262 eura po m2, Split s 2214 eura po m2 te Opatija s 2042 eura po m2. Zagreb je još uvijek povoljniji od Dalmacije i Istre. Cijena kvadrata iznosila je 1596 eura po m2, dok je u Velikoj Gorici 1477 eura po m2.

Obiteljske su kuće na Jadranu višestruko skuplje od kuća u kontinentalnom dijelu. Zanimljiv je podatak da se za jedan m2 obiteljske kuće u Šibensko-kninskoj županiji moglo kupiti čak 19 m2 u Zagrebačkoj županiji.

Oglas za stan izazvao bijes na internetu: Kupaona s krevetom za 'samo' 3500 kuna mjesečno
Oglas za stan izazvao bijes na internetu: Kupaona s krevetom za 'samo' 3500 kuna mjesečno

Ako birate stan ili apartman u Hrvatskoj, najjeftinije ćete proći u Općini Preko, gdje je cijena medijalna cijena 1338 eura po m2.

Za građevinsko zemljište u Zagrebu Hrvati su prošle godine davali 61,98 eura po m2, a najjeftinije su prošli oni koji su kupili zemljište u Sisačko-moslavačkoj županiji. Platili su jedan kvadratni metar tek 1,32 eura, posebno na području Lekenika, Gline, Topuskog, Lipovljana, Jasenovca, Sunje te Martinske Vesi.

Poljoprivredno je zemljište najjeftinije u Slavoniji, a najskuplje na Jadranu. Medijalnu cijenu poljoprivrednog zemljišta veću od 26,54 eura po m2 zabilježile su Splitsko-dalmatinska županija, Dugi Rat u iznosu od 35,87 eura po m2 te Okrug u iznosu od 33,16 eura po m2.

Korona i potres paralizirali su tržište nekretnina u Zagrebu
Korona i potres paralizirali su tržište nekretnina u Zagrebu

Najam stana najskuplji je, očekivano, u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji. Na trećem je mjestu područje Istarske te Dubrovačko-neretvanske županije.

Najskuplji poslovni prostor je u Biogradu na Moru s čak 2936 eura po m2, iza kojeg slijede Rovinj s 1795 eura i Dubrovnik s 1768 eura po m2. Zagreb s medijalnom cijenom od 1085 eura za kvadrat bilježi nižu prosječnu vrijednost u odnosu na priobalne gradove. 

Sličnu vrijednost medijalne cijene bilježi i Rijeka i Zadar, kojima je cijena u 2021. godini iznosila i 1032 eura i 1156 eura po m2.

Potres je također utjecao na cijene na tržištu. Kada je riječ o tržištu obiteljskih kuća, više su se kupovale i prodavale kuće nakon potresa, dok su se medijalne cijene smanjile. To je posebno vidljivo na području Petrinje u kojoj je bio epicentar potresa.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"