
Podaci pokazuju da je prošle godine 700 radnika iz Trebinja otišlo raditi u Dubrovnik. Procjenjuje se da će ove godine oko 1800 radnika iz Trebinja otići u Hrvatsku, u Dubrovnik i okolicu
News
Komentari 28Podaci pokazuju da je prošle godine 700 radnika iz Trebinja otišlo raditi u Dubrovnik. Procjenjuje se da će ove godine oko 1800 radnika iz Trebinja otići u Hrvatsku, u Dubrovnik i okolicu
Ljetna turistička sezona u Hrvatskoj počela je dobro za hrvatske hotelijere i iznajmljivače, dok se ugostitelji u Republici Srpskoj muče s pronalaskom sezonskih radnika. Većina radnika odlazi upravo u Hrvatsku na sezonski rad, a kako piše portal Buka, najteže je u gradovima na granici, posebno u Trebinju. Od ukupno 30.000 stanovnika, čak oko 1800 će ih privremeno otići u Dubrovnik.
Dragana Tepavčević, direktorica hotela Central Park, kazala je da problem sa sezonskim radnicima imaju svi ugostitelji u Trebinju.
- Radnici, što je sasvim razumljivo, traže bolje radne uvjete, koje im mi ovdje ne možemo ponuditi. Naime, mi gostima naplaćujemo i do 10 puta manje nego u Dubrovniku. Kod nas je kava 1.5 KM, a dolje 8 KM. Tako je i s drugim cijenama. No, nije samo stvar u tome već i u količini prodaje. Ako mi prodamo 100 kava, oni prodaju 1000. To je tako, ne možemo se s time boriti - rekla je Tepavčević.
Central Park je za sada riješio problem odlaska radnika, ali je pitanje hoće li to moći ostvariti i u budućnosti. Nedavno su hotel napustila tri stalna zaposlenika, od ukupno njih 20, ali su uspjeli pronaći zamjenu. No s dolaskom sezone će im trebati još pet sezonskih radnika.
- Otišlo nam je troje od 20 zaposlenika. Uspjeli smo dobiti neke ljude koji ne žele raditi u Dubrovniku. Ne odgovara im da rade tamo jer ne žele svojim doprinosima plaćati hrvatsku vojsku i policiju. No nekim ugostiteljima je otišao čitav postav - kazala je Tepavčević.
Jedan od razloga zbog kojih radnici iz ovog hotela rjeđe odlaze nego iz ostalih su dobri uvjeti rada, radno vrijeme od osam sati i dva slobodna dana u tjednu. No, ako je ljudima najvažnija visina plaće, tu Trebinje ne može konkurirati Dubrovniku, piše Buka.
- Imamo dobre uvjete rada, no problem je visina plaće. Mi ne možemo recepcionarima platiti dvije ili tri tisuće maraka. I ovako teško funkcioniramo, a porezi su visoki. Država prvo sebe namiri. Radili ili ne, općini moramo platiti sve mjesečne troškove. Ako žena ovdje u dućanu može zaraditi 800 ili 900 KM, a u Dubrovniku 2000 KM, logično je da će otići tamo. Ljudi rade za novac - rekla je Tepavčević.
Vladimir Blagojević iz Privredne komore Republike Srpske rekao je za Buku kako trenutno svakoj gospodarskoj grani nedostaje radnika, ali da je najugroženiji ugostiteljsko-turistički sektor.
Podaci pokazuju da je prošle godine 700 radnika iz Trebinja otišlo raditi u Dubrovnik.
- Procjenjuje se da će oko 1800 radnika iz Trebinja otići u Hrvatsku, u Dubrovnik i okolicu. To će stvoriti problem našem turističkom sektoru jer i nama stižu sezona i dolazak velikog broja gostiju. Ovo će vjerojatno biti najizazovnija godina što se tiče odlaska naših radnika na sezonski posao - upozorio je Blagojević.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+